هدف از معماری اسلامی:

شهرداري ها اصلی ترین و عمده ترین مسئوليت را در شهر دارد لذا بايد شرايطي را فراهم كند كه مردم زندگي راحت توام با امنيت و آرامشي را داشته باشند که اين مهم ما را برآن داشت كه در اين زمينه به بحث و تبادل نظر پرداخته و نقاط ضعف و قوت خود را بررسي نماييم.
معاون شهرسازي و معماري شهرداري اصفهان اذعان داشت: پيشنهادي مبني بر راه اندازي مركز مطالعات شهرسازي و معماري تحت عنوان نهاد پایش و راهبردهای شهرسازی و معماری مطرح شد تا در قالب كارگروه هايي متشکل از نخبگان و اساتيد دانشگاهي در ابعاد مختلف معماري و شهرسازي به بررسی مسائل و مشکلات شهر پرداخته تا به جمع بندي نهايي در رابطه با ضوابط شهرسازي و معماري با رویکرد ایرانی- اسلامي دست يابيم؛ كه اين ضوابط ملاک برنامه ریزی ها و تصميم گيري ها قرار گيرد لذا می توان این جلسه هم اندیشی را حسن آغازی برای شروع کار این نهاد در ماه پربرکت رجب دانست.

بحث شهر ايراني اسلامي بحث عميق، ملي و جهاني است

بحث شهر ايراني – اسلامي بحث عميق، ملي و جهاني است زيرا اسلام يك فرهنگ جهاني و يك پيام جهاني دارد، بنابراين ايجاب مي كند ما به صورت بنياني و اساسي و آنطور كه اسلام وارد مباحث مي شود از كل به جز وارد شويم.
لازم است ابتدا ساختار و مراحل ايجاد يك شهر ايراني اسلامي يعني تمدن ايراني اسلامي را در حوزه معماري و شهرسازي و مبتني بر فرهنگ و انديشه اسلامي در يك ساختار علمي، منطقي و عقلاني تعريف كنيم و در اين ساختار منابع، مباني، اصول، ساختاراها، راهكارها و راهبردهاي مفهومي است كه از طريق فرهنگ اسلامي تفكيك و در احاديث و مضامين ما آمده است.
وقتي مباحث كلي و آرمان ها و ايده هاي اسلامي مي خواهد در شرايط زماني و مكاني پياده شود نياز به اصول اجتهادي داريم این اصول اجتهادي، راهنمايي هاي لازم در رابطه با تبديل ايده ها به كالبد در شرايط زماني و مكاني مختلف فراهم می نماید.
مدير قطب علمي و معماري اسلامي اظهار داشت: اين يك مسئوليت ملي است و تنها وظيفه شهرداري نيست بلكه سه قوه بايد در اين زمينه وارد شوند و اين مهم از طريق وزارت علوم كه متولي آموزش است در دانشگاه ها شروع شود و ضوابط و آيين نامه هايي تبديل شود تا فرهنگسازي شده و محتواي درسي و آموزشي فراهم و در اختيار مديران اجرايي قرار گيرد كه اين فرايند زمان بر بوده و اميدواريم كه انجام شود.
نقره كار افزود: اقداماتي كه معاونت شهرسازي و معماري شهرداري اصفهان در دستور كار دارد بايد به صورت موضوعي و مصداق مشخص و روشن باشد و از ظرفيت هاي متخصصين در اين زمينه استفاده شود تا بتوان به نتيجه مثبت دست يافت.

فضاهاي شهري و معماري شهرهاي ايراني اسلامي فضايي براي تجلي اسماء الله شود

يكي از مهمترين مباحث در موضوعات شهري بحث شهر ايراني اسلامي است كه در برنامه های توسعه ۵ ساله نيز بر تحقق شهر ايراني اسلامي تاكيد شده است.
در رابطه با راه اندازي نهاد و گروه هاي مطالعاتي كه بايد در اين نهاد فعاليت داشته باشند همچنين دستاوردهاي اين جلسات كه بايد كاربردي شوند و مباحث بنيادي در رابطه با شهر ايراني اسلامي گفتگو و تبادل نظر گردید.
در ابتدا بايد از معنا و مفهوم شهر ايراني اسلامي شناخت پيدا كنيم گفت: هدف اصلي ما اين است كه معماري مسلمانان را به سمت تعالي معماري و شهرسازي ايراني – اسلامي سوق دهیم.
معماري و شهرسازي ايراني – اسلامي ، يعني فضاهاي شهري و معماري شهرهاي ايراني – اسلامي فضايي براي تجلي اسماء خدا شده و تعالي افراد در جنبه هاي روحي، معنوي و كالبدي شهر را شاهد باشيم.

درباره ی نویسنده

hamid

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *