کتاب «نهج البلاغه شناخت» جلد پنجاه و سوم از مجموعه پنجاه و چهار جلدی «کارنامه دانشوران ایران و اسلام» است. حاصل همکاری «سازمان ملی جوانان» و «مؤسسه فرهنگی اهل قلم».

در ابتدای کتاب هدف از انتشار این مجموعه این طور آمده: «مطالعه آثار و دست نوشته های به جا مانده (میراث مکتوب) از اندیشمندان، نوابغ و مشاهیر مسلمان برای عموم مردم مخصوصاً نسل اینده ساز، جوانان فرهیخته و فرهنگ دوست امروز ایران، ضروری است. زیرا بررسی آثار علمی، ادبی، فکری و تاریخی اندیشمندان میهن اسلامی موجب می شود تا آنان بدانند نیاکانشان از چه پیشینه ی تمدنی درخشانی برخوردار بوده چگونه می اندیشیده چگونه می زیستند و چگونه توانستند تمام فرهنگ ها به ویژه تمدن دنیای غرب را طی قرون پنجم تا نهم مدیون خود سازند و در عمل و فنون مختلف اعم از طب، ریاضی، فیزیک، شیمی، معماری و ادبیات پیشتاز همگان باشند. بی شک مهم ترین هدف همه دست اندرکاران، هویت دار کردن نسل امروز و ایجاد ارتباط بین نسل ها به ویزه با گذشته درخشان کشور است» نویسنده کتاب سید محمد مهدی جعفری است و کتاب به ایت الله طالقانی تقدیم شده.

پیشگفتار این کتاب بی هیچ گفتگویی تو را به یاد نثر سعدی می اندازد و با خودت می گویی چه خوب! که مقدمه این کتاب معمولی نیست و این قدر قشنگ و متفاوت است. خودتان ببینید: «درود راستین، در هر بامداد و پسین بر خاندان پاکیزه اش باد که این پرچم را پس از وی پیوسته برافراشته نگاه داشتند و بار سنگین راهنمایی جهانیان را به هیچ روی بر زمین نگذاشتند، به ویژه بر نخستین پیشوای به حق، خداوند فصاحت و بلاغت و پروردگار انصاف و عدالت، چکاد تسخیر ناپذیر دانش و حکمت و پرچم همیشه در اهتزاز پویندگان راه توحید و معرفت و قهرمان همیشه پیروز در میدان های رزم و رهبر پیوسته آماده عزم و جرم. سخنش را «از گفتار آفریدگار فروتر و از گفتار آفریدگان برتر» گفته اند، و ژرف پیمایان دریای ادب مرواریدهایش را با فروتنی شایسته ای در پیشگاهش سفته اند.»

بعد از پیشگفتار بخش بعدی را می بینیم با عنوان «نهج البلاغه آشنا شویم»؛ اینجا نویسنده می گوید پیش از پرداختن به مطالب نهج البلاغه نگاهی گذرا به شرایط و زمینه هایی می اندازیم که پدید آمدن این کتاب را فراهم کردند؛ تشریح وضعیت سخنوری و خطبه خوانی، زندگی سید رضی گردآورنده نهج البلاغه، درباره ی سخنان علی (نظر دانشمندان بزرگ درباره ی سخنان حضرت) و موضوع و محتوای نهج البلاغه. پس از این بخش وقتی تا اندازه ای با نهج البلاغه آشنا می شوی متن نهج البلاغه آغاز می شود متونی برگزیده بعد از توضیحات مفید نویسنده. نویسنده کتاب مهربانه دستت را می گیرد، آرام آرام همه چیز را دسته بندی می کند، کوچک و خلاصه می کند و ساده شده و قابل فهم و به تو هدیه می کند.

این کتاب علاه به اینکه دنیای عظیم و شگفت سخنان مولا را در کتابی به ظاهر معمولی، آن طور که جوانان را فراری ندهد، گرد آورده، یک منبع شناسی خوب نهج البلاغه، از کتاب هایی نه خیلی دور از ذهن نیز هست. وقتی اسم کتاب شهید مفتح را بین منابع می بینیم، دلگرم، احساس نزدیکی بیشتری با کتاب می کنیم. انتهای هر بخش منابع و مأخذ همان موضوع معرفی شده: مثلاً انتهای بخش یکتاپرستی و شناخت صفحه ای این طور آمده: «بحث شناخت و توحید در نهج البلاغه فراوان است. خواننده علاقه مند می تواند به کتاب های زیر مراجعه کند:

الهیات در نهج البلاغه، لطف الله صافی گلپایگانی

حکمت الهی و نهج البلاغه، شهید دکتر محمد مفتح

حکمت نظری و عملی در نهج البلاغه، ایت الله جوادی آملی

سیری در نهج البلاغه، استاد شهید مرتضی مطهری

در پایان؛ همه را به خواندن این کتاب دعوت می کنیم حتی بی رغبتان به کتاب را.

چه خوب است اگر روزه کتاب را با سخنان حضرت علی (علیه السلام) باز کنیم و به رود بی انتهای کتاب و کتابخوانی بپیوندیم.

«ما نیز که صدای رسا و ملکوتی امام را از فراز سده ها و روزگاران، و آشارتر از هیاهوی بسیار و بی؟؟؟ بیراهه روندگان و کجروان، به گوش جان می شنویم، از بوی گل مستانده دامن از کف می دهیم و ناگهان به هوش آمده مسجد را از همگان تهی می یابیم و بانگ جاویدان علی را در گوشه دیگری از این جهان که برای او سراسر مسجد و دانشگاه است می شنویم که چنین آموزش می دهد:

«پایه نخستین دین شناخت خداست، و شناخت کامل او راست دانستن او به وسیله ی اوست…»

صفحه ی 39 نهج البلاغه شناخت سید محمدمهدی جعفری 1384

نشر مؤسسه اهل قلم

درباره ی نویسنده

hamid

پست قبلی

پست بعدی

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.