واکاوی عملکرد ذوب‌آهن و سپاهان در شهرآورد اصفهان/ جذاب، پربرخورد و تماشایی

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، هفته چهارم لیگ برتر فوتبال شب گذشته با برگزاری 4 دیدار آغاز شد که در یکی از آنها تیم فوتبال ذوب‌آهن در ورزشگاه فولادشهر سپاهان را با نتیجه یک بر صفر شکست داد.

ذوب‌آهن و سپاهان در یک دیدار حساس و تأثیرگذار از هفته چهارم لیگ برتر مقابل هم قرار گرفته و پس از نمایش یک بازی جذاب و پرهیجان، سبزپوشان اصفهانی موفق شدند رقیب همشهری خود را با تک گل سجاد دانایی شکست داده و طلسم ناکامی مقابل سپاهان را بشکنند. این دیدار در شرایطی برگزار شد که سپاهان با توجه به تساوی استقلال مقابل فجرسپاسی و شکست پرسپولیس در هفته سوم رقابت‌ها، فرصت خوبی در اختیار داشت که با شکست ذوب‌آهن، فاصله مناسبی با سایر رقبا ایجاد کند اما در عمل این اتفاق رخ نداد و زردپوشان اصفهانی با از دست دادن 3 امتیاز با ارزش صدر جدول را هم از دست دادند و باید منتظر نتیجه بازی پرسپولیس و گل‌گهر بمانند.

در واقع پیروزی ذوب‌آهن بیش از سبزپوشان اصفهانی، به سود تیم‌های استقلال، پرسپولیس و گل‌گهر تمام شد، با نتایج به دست آمده در روز اول هفته چهارم رقابت‌های لیگ برتر، استقلال با 10 امتیاز به صدر جدول رسیده و پرسپولیس و گل‌گهر نیز شانس جبران فاصله 3 و 2 امتیازی با سپاهان را به دست آوردند.

پرواز ذوب‌آهن با بال‌های هوش و فرصت‌طلبی

دربی شب گذشته اصفهان را می‌توان یکی از جذاب‌ترین بازی‌های اخیر دانست که در آن همه چیز از گل تا اخراج وجود داشت. هر 2 تیم در این بازی نمایش نسبتاً خوبی ارائه کرده و با خلق موقعیت‌های پرتعداد گلزنی، صحنه‌های جذابی را خلق کردند.

ذوبی‌ها در این دیدار نمایش بسیار خوب و با کیفیتی را ارائه کردند. شاگردان تارتار در این دیدار و به‌ویژه در نیمه دوم با هوشمندی بیشتری نسبت به حریف بازی کرده و در نهایت نیز مزد بازی منطقی و هوشمندانه خود را گرفتند و نتیجه را به سود خود به پایان رساندند.

مهدی تارتار شب گذشته با توجه به قدرت بالای خط میانی و حمله سپاهان، محتاطانه‌تر عمل کرده و تیمش را با آرایش 1-4-5 به میدان فرستاد و تلاش کرد با اجرای یک بازی دفاعی و فشرده، خط میانی و حمله سپاهان از کار انداخته و در ضدحملات به گل برسد. تارتار با درس گرفتن از اشتباهات بازی با استقلال، برای استحکام بخشیدن به خط دفاعی قریشی را به جای شبانی در مرکز خط دفاع به کار گرفته و سجاد دانایی را جانشین صدقی در دفاع راست ذوب‌آهن کرد. تارتار خط میانی ذوب‌‌آهن را هم دست‌خوش تغییر کرده و از اسدبیگی به جای پورعلی در پست هافبک دفاعی بهره گرفت و محمدی را جانشین رستمی کرد.

سبزپوشان اصفهانی شب گذشته تلاش کردند با واگذاری مالکیت توپ به حریف، بازیکنان سپاهان را به یک‌سوم میانی زمین کشانده و با پرس سنگین هافبک‌ها و مهاجمان سپاهان، خط میانی زردپوشان اصفهان را از جریان بازی خارج کنند و در ضدحملات با به‌کارگیری 3 مهاجم، فشار را روی خط دفاع سپاهان بالا ببرند و با توجه به ضعف شاگردان نویدکیا در کانال‌های کناری، مدافعان این تیم را وادار به اشتباه کرده و از ضعف سپاهانی‌ها روی ارسال‌های بلند و خلاهای موجود در عمق دفاع این تیم نهایت بهره را ببرند. ذوبی‌ها بر اساس همین تاکتیک نیمه نخست بازی را اداره کرده و در نیمه دوم حملات‌شان را وسعت داده و به گل رسیدند.

نکته قابل‌توجه در نمایش شب گذشته سپاهان، واکنش‌های بدون نقص فرعباسی بود که نقش زیادی در پیروزی تیمش داشت؛ فرعباسی بارها با واکنش‌های خود سپاهانی‌ها را ناکام گذاشت و با دفع ضربه پنالتی شهباززاده ورق بازی را به سود تیمش بازگرداند. به طور کلی سبزپوشان در فاز دفاعی روز خوبی داشتند. حبیب فرعباسی دروازه‌بان ذوب‌آهن بارها با واکنش‌های به موقع و سیوهای دیدنی خود ناجی تیمش شد و همراه با سایر مدافعان این تیم، موقعیت‌های گلزنی زیادی را از سپاهانی‌ها گرفت.

در فاز هجومی نیز شاگردان تارتار همانند چند بازی‌ اخیر خود عملکرد خوبی داشته و موقعیت‌های زیادی را خلق کردند. نکته نگران‌کننده در بازی هجومی ذوبی‌ها، فرصت‌سوزی پرشمار بازیکنان این تیم است. ذوبی‌ها شب گذشته و خصوصاً در اواخر نیمه دوم موقعیت‌های گلزنی زیادی خلق کردند اما نتوانستند که از این موقعیت‌ها بهره لازم را ببرند و ادامه این روند می‌تواند ذوبی‌ها را در ادامه با مشکل مواجه کند.

در آن سو سپاهان شب گذشته بازی چندان خوبی را به نمایش نگذاشت؛ نویدکیا شب گذشته تیمش را با آرایش 1-3-2-4 به میدان فرستاده و از احمدزاده به‌جای حسینی در پست وینگر راست بهره گرفته بود. سپاهانی‌ها شب گذشته تلاش داشتند بر اساس بازی همیشگی خود، فوتبال مالکانه‌ای را به نمایش گذاشته و با استفاده از پاسکاری‌های متعدد، نفوذ از کانال‌های کناری، شوت از راه دور، فرار به عمق دفاع و ضربات ایستگاهی خلق موقعیت کرده و به گل برسند. با این حال شاگردان نویدکیا اسیر بازی پرفشار و لایه‌های دفاعی ذوبی‌ها شده و نتوانستند بازی همیشگی خود را به نمایش بگذارند. از طرف دیگر شرایط جوی شب گذشته فولادشهر نیز مزید بر علت شده و بیشتر زمان بازی به درگیری‌های میانه میدان گذشت.

سپاهان شب گذشته در بیشتر فاکتورهای فنی از جمله مالکیت توپ، تعداد و دقت پاس و تعداد شوت عملکرد بهتری نسبت به ذوبی‌ها داشتند اما در خلق موقعیت و استفاده از موقعیت‌های گلزنی ضعیف عمل کردند. شاگردان نویدکیا شب گذشته 12 بار به سمت دروازه ذوبی‌ها شوت زدند که از این تعداد 2 شوت آنها درون چارچوب بوده و هیچ گلی به ثمر نرساندند. اما ذوبی‌ها 8 بار اقدام به شوت‌زنی کردند که از این تعداد 2 شوت آنها درون چارچوب بوده و یک گل به ثمر رساندند.

نکته نگران‌کننده درباره سپاهانِ فصل بیست و یکم، نرخ پایین بهره‌وری مهاجمان این تیم است. شاگردان نویدکیا در بازی‌های خود موقعیت‌های گلزنی زیادی خلق می‌کنند اما مهاجمان این تیم در زدن ضربات نهایی دقت لازم را نداشته و همین نکته در صورت ادامه‌دار بودن، می‌تواند امتیازات حساسی را از این تیم بگیرد.

شاگردان نویدکیا شب گذشته در فاز دفاعی نیز خوب عمل نکرده و بازی پراشتباهی را به نمایش گذاشتند. نورافکن و اسماعیلی‌فر به عنوان دو مدافع کناری سپاهان میل بالایی به حضور در حملات دارند و همین موضوع باعث می‌شود که در ضدحملات جای آنها خالی مانده و فضای مناسبی برای خلق موقعیت در اختیار تیم مقابل قرار می‌دهد. از طرف دیگر سپاهان همچنان در عمق خط دفاع با ضعف مواجه بوده و زوج ولسیانی-نژادمهدی آن هم‌پوشانی و هماهنگی لازم را ندارند. سپاهان شب گذشته نیز از همین خلأ اسماعیلی‌فر در دفاع راست ضربه خورده و شنانی با استفاده از فضای خوبی که در جناح راست سپاهان به دست آورده بود، پایه‌گذار گل برتری ذوب‌آهن شد.

در مجموع می‌توان گفت ذوب‌آهن شب گذشته آنالیز دقیقی از نقاط ضعف و قوت سپاهان داشت و بازی منطقی‌ و هوشمندانه‌تری به نمایش گذاشته و همین مساله باعث برتری شاگردان تارتار در شهرآورد اصفهان شد.

تارتار: امروز اتفاقات فوتبالی به سود ما رقم خورد

مهدی تارتار پس از پیروزی یک بر صفر تیمش برابر سپاهان در هفته چهارم لیگ برتر فوتبال، در نشست خبری اظهار داشت: به دلیل اینکه امروز تیمم را نشسته هدایت می‌کردم از تمام بینندگان تلویزیونی این بازی عذرخواهی می‌کنم. دیسک کمر من آسیب دیده و فردا باید عمل جراحی انجام دهم.

وی افزود: به هر 2 تیم به خاطر فوتبال خوبی که ارائه کردند تبریک می‌گویم. سپاهان در نیمه اول خوب بازی کرد و به یک پنالتی هم رسید که البته دروازه‌بان ما با مهار پنالتی تیم را حفظ کرد.

سرمربی تیم فوتبال ذوب‌آهن ادامه داد: در نیمه دوم با تغییراتی که ایجاد کردیم کمی بهتر شدیم و به گل رسیدیم. سپاهان پس از 10 نفره شدن رو به بازی احساسی آورد و می‌توانستیم در ضدحملات به گل‌های بیشتری هم برسیم. زیبایی فوتبال به همین است و اگر سپاهان در نیمه اول به گل می‌رسید جریان بازی می‌توانست کاملاً تغییر کند و آنها برنده بازی باشند. باید منطقی باشیم و درست است که سپاهان را شکست دادیم اما برخلاف بازی با استقلال، امروز اتفاقات فوتبالی به سود ما رقم خورد تا 3 امتیاز بسیار شیرین را کسب کنیم.

تارتار با بیان اینکه با این شکست چیزی از ارزش‌های سپاهان کم نمی‌شود، گفت: شهر اصفهان باید به این 2 تیم افتخار کند چون هم سپاهان و هم ذوب‌آهن امسال تیم‌های خوبی هستند.

وی درباره مدت دوری خود از تمرینات تیمش پس از عمل جراحی دیسک کمر بیان کرد: خوشبختانه علم پیشرفت کرده و احتمالاً 3 روز در کنار تیم نباشم و تیم در این مدت به ریکاوری و تمرینات بدنی می‌پردازد و برای تمرینات تاکتیکی به تیم اضافه می‌شوم. سرپا خواهم بودم و وضعیت‌ام به شکلی نیست که بستری شوم.

سرمربی تیم فوتبال ذوب‌آهن درباره استراتژی تیمش برای نیمه دوم تصریح کرد: ایرادات سپاهان را در نیمه اول دیدیم و در بین 2 نیمه با تعویض‌هایی که انجام دادیم در ضدحملات سریع موفق بودیم که البته در استفاده از موقعیت‌ها کم‌دقت بودیم که از دست مهاجمان تیم عصبانی شدم و یکی از تعویض‌ها نیز به همین دلیل بود، چون ممکن بود یک توپ وارد دروازه ما شود و تمام زحمات ما به باد برود.

نویدکیا: پس از 10 نفره شدن احساسی بازی کردیم

محرم نویدکیا پس از شکست یک بر صفر تیمش برابر ذوب‌آهن در هفته چهارم لیگ برتر فوتبال، در نشست خبری اظهار داشت: نیمه اول فوتبال بسیار خوبی ارائه کرده و موقعیت‌های خوبی هم داشتیم و فوتبال مالکانه‌ای ارائه کردیم. در نیمه دوم باز هم همین روند را تکرار کردیم، اما برخلاف جریان بازی بازیکنان ما بر سر یک کرنر تمرکز  خود را از دست دادند و گل خوردیم. البته هیچ مشکلی نیست و در فوتبال شکست پیش می‌آید اما پس از 10 نفره شدن احساسی بازی کردیم.

وی افزود: پس از اخراج علی‌محمدی در سازمان دفاعی و خط هافبک خود تمرکز لازم را نداشتیم و یکی دو موقعیت بسیار خطرناک به حریف دادیم، البته خوشبختانه گل بیشتری دریافت نکردیم. باید این واقعیت را قبول کنیم که فوتبال چنین روزهایی هم دارد و ممکن است موقعیت‌های تیم گل نشود، پنالتی خود را از دست بدهیم و تیم 10 نفره شود و اینها جزئی از فوتبال است و بازیکنانم نباید پس از اخراج احساساتی بازی می‌کردند.

سرمربی تیم فوتبال سپاهان ادامه داد: از 25 دقیقه آخر بازی راضی نیستم و در مجموع به دلیل عدم تمرکز تیم پس از اخراج از عملکرد بازیکنانم راضی نیست ولی سایر موارد خوب بود. به ذوب‌آهن که پس از چند سال برد شیرینی کسب کرد تبریک می‌گویم.

نویدکیا درباره اینکه به نظر می‌رسد تیمش امروز تمرکز نداشت، خاطرنشان کرد: اگر از ابتدا بد بازی می کردیم این حرف را قبول داشتم اما نیمه اول خیلی خوب بودیم و اگر پنالتی ما گل می‌شد شاشد روند بازی متفاوت بود، اما پس از اخراج علی‌محمدی تمرکز تیم بهم ریخت و شرایط ایده‌آلی نداشتیم.

وی دلیل تعویض اسماعیلی‌فر را مصدومیت این بازیکن دانست و درباره جا ماندن مدافعان این تیم در صحنه گل ذوب‌آهن گفت: جا ماندن مدافعان را هم قبول دارم. دانیال به بازیکن ارسال‌کننده فشار نیاورد و امید هم پوشش نقطه کور را از دست داد و از همان نقطه گل خوردیم.

انتهای پیام/170/ف

درباره ی نویسنده

hamid

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.