گفتگوی تلفنی لاوروف و امیر عبداللهیان درباره توافق هسته‌ای

به گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از الجزیره، وزارت خارجه روسیه، امروز (شنبه) با صدور بیانیه‌ای از گفتگوی تلفنی سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه و حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان خبر داد.

در این تماس طرفین درباره لزوم بازگشت به مذاکرات توافق هسته‌ای ایران به بحث و گفتگو پرداختند.

در بیانیه وزارت خارجه روسیه آمده است که لاوروف و امیرعبداللهیان در گفتگوی خود بر لزوم بازگشت به مذاکرات توافق هسته‌ای ایران و حفظ نسخه اصلی برجام تاکید کردند.

در ادامه بیانیه وزارت امور خارجه روسیه آمده است: طرفین همچنین درباره بازگرداندن «توافق هسته‌ای» به شکل اولیه و متوازن آن که به تصویب شورای امنیت سازمان ملل رسیده است، صحبت کردند و تاکید شد که این تنها راه صحیح برای تضمین حقوق و منافع همه طرف‌های شرکت کننده در این توافق است.

در ادامه، وزیران درباره سفر آتی رافائل گروسی، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (IAEA) به تهران و تعدادی از موضوعات در دستور کار دوجانبه و منطقه‌ای از جمله وضعیت افغانستان و قفقاز جنوبی بحث و تبادل نظر کردند.

در همین حال،  وزیر امور خارجه ایران اعلام کرد که ایران قصد دارد به زودی به مذاکرات وین بازگردد.

گفتنی است که کشور‌های عضو برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) شامل ایران، روسیه، انگلیس، آلمان، چین و فرانسه به علاوه آمریکا (که از این توافق خارج شد) شش دور مذاکره را در آوریل تا ژوئن ۲۰۲۱ در وین در تلاش برای بازگرداندن توافق انجام دادند که آخرین دور آن در تاریخ ۳۰ خرداد ماه امسال بوده است.  هنوز زمان مشخصی برای دور بعدی مذاکرات اعلام نشده است.

انتهای پیام/

منبع : www.yjc.news
درباره ی نویسنده

hamid

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.