ریل‌گذاری 92 کیلومتر از راه‌آهن میانه-اردبیل

‌به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از اداره کل ارتباطات و اطلاع رسانی شرکت مادر تخصصی ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور، خیرالله خادمی صبح امروز در سفر به استان اردبیل به همراه علی نیکزاد، ‌نایب رییس مجلس شورای اسلامی، ‌استاندار اردبیل و بدری نماینده مردم اردبیل در مجلس شورای اسلامی از روند اجرای ساخت راه آهن میانه- اردبیل و محور اردبیل- سرچم در این استان بازدید کرد.

در این مراسم، خیرالله خادمی راه آهن میانه- اردبیل را به دلیل واقع شدن در مسیر کوهستانی یکی از سخت‌ترین و در عین حال فنی‌ترین پروژه‌‌های ریلی در حال اجرای کشور معرفی کرد و گفت: این مسیر ریلی بخشی از راه آهن میانه- اردبیل- پارس آباد به طول 175 کیلومتر است و با هدف اتصال استان اردبیل به شبکه ریلی کشور و تسهیل عبور و مرور مسافران، توسعه استان اردبیل، افزایش ایمنی، کاهش مصرف سوخت و حمل مواد اولیه مورد نیاز کارخانه ذوب آهن اردبیل از بنادر جنوبی در حال احداث است.

وی در خصوص پیشرفت فیزیکی این پروژه گفت:‌ در حال حاضر این محور ریلی در بخش زیرسازی بیش از 90 درصد، روسازی بیش از 50 درصد و ساختمان‌ها 78 درصد پیشرفت فیزیکی برخوردار است.

خادمی از ریل‌گذاری 92 کیلومتر از این خط آهن خبر داد و گفت: تاکنون بالاست ریزی 105 کیلومتر از مسیر انجام شده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی در خصوص ابنیه فنی این پروژه توضیح داد و گفت: در طول مسیر راه آهن میانه- اردبیل 62 دستگاه تونل به طول 32 کیلومتر، 29 دستگاه پل خاص به طول حدود 5 کیلومتر و 143 دستگاه گالری به طول بیش از 7 کیلومتر احداث می شود و بیش از 35 میلیون متر مکعب عملیات خاکی در آن صورت گرفته است.

مدیرعامل شرکت ساخت وتوسعه از احداث دو دستگاه پل خاص در این مسیر ریلی خبر داد و اظهار داشت: پل دره‌ای آرپاچای به طول 264 متر دارای بلندترین پایه در پل‌های راه آهن کشور به ارتفاع 85 متر و پل سارای به طول 556 متر دو نممونه از اجرای پل های خاص در این مسیر کوهستانی با شرایط ویژه اقلیمی محسوب می شوند که عملیات اجرایی پل آرپاچای به اتمام رسیده است و پل سارای با پیشرفت فیزیکی 88 درصد در حال اجرا است.

وی اعتبار هزینه شده در این پروژه را حدود 2 هزار و 800 میلیارد تومان دانست و افزود: ارزش روز این پروژه بیش از 9 هزار میلیارد تومان برآورد می شود و به منظور اتمام عملیات اجرایی آن بیش از 1800 میلیارد تومان اعتبار مورد نیاز است.

بزرگراه اردبیل- سرچم و اتصال استان به شبکه آزادراهی کشور

معاون وزیر راه و شهرسازی در ادامه این سفر از محور اردبیل- سرچم بازدید کرد و گفت:‌ این محور نزدیک ترین مسیر ارتباطی استان اردبیل به شبکه آزادراهی کشور، اصلی‌ترین کریدور ارتباطی استان به مرکز کشور و تنها راه ارتباطی شهرستان اردبیل به شهرهای جنوبی محسوب  می شود و به همین خاطر از ترافیک قابل توجهی برخوردار است.

مدیرعامل شرکت ساخت وتوسعه اعتبار هزینه شده در این پروژه را بیش از 198 میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: به منظور تکمیل عملیات اجرایی آن به بیش از یک هزار و 800 میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

معاون وزیر راه و شهرسازی این محور را موجب توسعه استان در تمام ابعاد صنعتی، گردشگردی، اقتصادی و فرهنگی عنوان کرد و اظهار داشت: ایجاد اشتغال در منطقه حین ساخت و بهره برداری، افزایش ایمنی و فواید زیست محیطی ناشی از کاهش مصرف سوخت و غیره از دیگر مزایای بهره برداری از این پروژه است.

وی یادآور شد: محور اردبیل- سرچم دارای 13 دستگاه تونل به طول 6 کیلومتر، 24 دستگاه پل و 11 دستگاه زیرگذر است.

انتهای پیام/این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

منبع : www.farsnews.ir
حتما بخوانید :
درباره ی نویسنده

hamid

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.